خدمات پانیاپلنت

صفحه اصلی > خدمات ما

طراحی باغ...Garden design


Group Group Group Group Group Group Group Group Group Group

  

طراحی باغ  چیست؟ Garden design

 هنر و فرایند طراحی و ایجاد تصمیم برای ترکیب و کاشت باغ وباغچه و منظره استباغ یا به وسیله خودِ  باغدار  یا استاد با تجربه طراحی  وایجاد می‌شود. اکثر طراحان با تجربه باغ‌ها، در باغبانی، اصل و اساس طراحی و معماری کاشت را تعلیم دیده‌اند.    

 

بخش‌های طراحی باغ

هر چند باغ به وسیله یک طراح حرفه‌ای و با تجربه یا طراح غیر حرفه‌ای و آماتور طراحی شود، مبنای اصلی از طراحی مؤثر باغ، خلق و ایجاد باغ‌ها و منظره هایی را نتیجه می‌دهد که فرد استفاده کننده یا مالک باغ بتواند نیازها، اهداف و آرزوهای خود را تحقق بخشد.

عنصرهای طراحی باغ شامل موارد ذيل مي باشد :

ترکیب منظره مانند راهرو

 دیوار

ویژگی‌های آب

محدوده نشیمن

 تزیین کردن

خود گیاهان با مورد توجه قرار دادن نیازمندی‌های باغبانی، شکل ظاهری درختان در هر فصل، طول عمر، عادات رشد، اندازه، سرعت رشد و نمو و ترکیب با دیگر گیاهان و در آخر ویژگی‌های مناظر است.

نیازهای حفظ نگهداری باغ که شامل زمان و اندوخته فراهم برای نگهداری همیشگی است می‌تواند روی انتخاب گیاهان از نظر سرعت رشد، پخش کردن یکسان و... تأثیر بگذارد.

 گرچه عمر گياهان بطور سالانه یا چندساله و همیشگی، دوران شکوفایی و ویژگی‌های دیگر آن‌ها، توجهات مهم در طراحی باغ، چگونگی استفاده از باغ، خواستن نوع سبک مورد نظر (رسمی یا غیر رسمی، مدرن یا سنتی و ...) و چگونگی مرتبط شدن راه باغ و خانه یا دیگر محدوده‌های احاطه شده را در بر می‌گیرد؛ همه این نکات ، موضوعی برای محدودیت‌های بودجه و هزینه مقرر شده هستند.

 

مکان

مکان باغ می‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی طراحی اش داشته باشد.

ویژگی وضعیت ارضی منظره و زمین هم چونشیب زمین، دورنماها، تپه و بیرون زدگی ممکن است جنبه‌های طراحی مثل ترکیب را پیشنهاد دهد و می‌تواند به منظور خلق تأثیر ویژه و خاص استفاده شود و افزایش یابد.

 خاک منطقه نیز بر نوع گیاهی که پرورش داده می‌شود اثرگذار خواهد بود و شرایط آب و هوایی منطقه باغ و تغییراتجوی و متفاوت آن منطقه نیز همین شرایط را دارند.

 همچنین بافت منطقه مورد نظر برای باغ نیز می‌تواند روی طراحی آن تأثیر بگذارد. برای مثال: منطقه شهری نیازمند طراحی متفاوتی نسبت به منطقه روستایی است. همچنین مناطق ساحلی و بادی مستلزم طراحی متفاوتی نسبت به زمین‌های حفاظ شده هستند.

 

خاک

کیفیت خاک باغ می‌تواند تأثیر قابل توجهی روی طراحی باغ و موفقیت آن داشته باشد.

کيفيت خاک بر روی مقدار آب در دسترس و مواد مغذی، فعالیت میکروبهای خاکی، دما در محل کاشت اثر می‌گذارد. پس ممکن است تأثیر بسزایی بر نوع گیاهی که به درستی در باغ پرورش می‌یابد داشته باشد اما به جهت اینکه آنها مناسب تر باشند، خاک جایگزین می‌شود یا ویژگی‌های آن بهتر می‌شود.

 طبق سنت ، خاک باغ به وسیلهٔ اصلاح کردن بهتر می‌شود، فرآیند اضافه کردن املاح مفید به خاک خالص زیرین و مخصوصاً خاک سطحی زمین. املاح و مواد اضافه شده شاملکود گیاهی، خاک پیت، شن و ماسه و گرد و خاک مواد معدنی یا جا افتاده در میان دیگران با خاک مخلوط شده هستند تا عمق ترجیح داده شده.

 مقدار و نوع اصلاح   بستگی به عوامل متعددی مانند خاک موجود، ساختار خاک   ( خاک رس، گل، شن و اسیدی بودن خاک) و انتخاب گیاه برای پرورش دادن است ، دارد.  منبعی بیان می‌کند کهکامل کنترل کردن خاک قبل از کاشت گیاه را قادر می‌سازد که سرعت تولید آن افزایش یابد و نقش خود را در طراحی ایفا کنند.

 اما همهٔ باغ‌ها نباید در این حالت اصلاح شوند، از آنجایی که خیلی از گیاهان ترجیح داده می‌شوند که خاک فقیر داشته باشند. در این مورد، خاک فقیر بهتر از خاک غنی است که به صورت مصنوعی غنی شده است .

 

مرز باغ و اطراف آن

طراحی باغ می‌تواند از طبیعت اطراف خودش تأثیر بپذیرد، هم فضای داخلی باغ و هم فضای خارجی آن.

برای مثال: اگر محیط یک محیط رسمی باشد باغ نیز به شکلی ساخته می‌شود که رسمی باشد. اگر اطراف آن باغ جایی غیر رسمی بود باغ نیز غیر رسمی ساخته می‌شود و همچنین نوع باغ نیز می‌تواند روی اطراف خود تأثیر بگذارد. از جمله می‌تواند یک محیط جدید ایجاد کند. کاشت محصولات می‌تواند به بهبودی فضای باغ کمک کند. مثلاً می‌تواند محیط باغ را گسترش دهد یا کوچک‌تر کند. با معرفی محیط داخلی باغ که هر قسمت چه چیز کاشت شود می‌توان آن را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم کرد.

 بهترین نوعي که برای مرزبندی اطراف باغ که آن باغ را از محیط اطرافش جدا کند، دیوارهایی از حصار یا نرده است. این حصار (پرچین) می‌تواند همیشه سبز باشد یعنی از نوع گیاهی باشد که همیشه برگ سبز داشته باشد یا اینکه می‌تواند گیاهی باشد که در فصل زمستان و پاییز برگ‌هایش بریزد. این پرچین می‌تواند رسمی باشد یا غیر رسمی، کوتاه باشد یا بلند، بستگی به مدل باغ یا طراحی آن دارد.

یک دیوار، پایه یا بنیادی قوی در تمام نقاط آن دارد و معمولاً از آجر یا سنگ و یا بلوک‌های بتنی ساخته می‌شود.

ساخت و نوع یک نرده و حصار با دیوار تفاوت دارد. دیوار سخت است و ساخت آن طاقت فرساست و مصالح آن یاچوب یا فلز مثل آهن است.

مرزها برای دلایل مختلفی ساخته می‌شوند: ۱- برای دور نگه داشتن احشام ) چهارپایان) از مزاحمان ۲- به منظور شخصی سازی آن محیط ۳- برای ایجاد پناهگاه در مقابل باد و طوفان ۴به منظور ایجاد شگفتی .

 

سطح

در باغ‌های معتدل غربی، گستره‌ای صاف از چمن برای یک باغ ضروری است. اگرچه ممکن است کسانی که باغ را طراحی می‌کنند سطح‌های دیگری را در نظر بگیرند برای مثال برای روی سطح باغ از ریگ‌های کوچک یا از خرده ریزه‌های چوب استفاده می‌کنند .

 طراحان باغ به منظور ایجاد ظاهر و احساسی متفاوت از ریگ، شن و خرده ریزه‌های چوب استفاده می‌کنند.

طراحان باغ ممکن است در بین سطح‌های متفاوت به منظور ایجاد یک الگوی کلی در طرح تضاد بین رنگ و بافت را به کار گیرند ؛ یعنی اینکه این تضادی که در بین رنگ و بافت ایجاد کردند را در کل سطح گسترش بدهند و یک طرح کلی برای سطح باغ ایجاد کنند.

سطوح باغ علاوه بر زیبایی‌هایی که برای باغ ایجاد می‌کند کاربردهای خودش را نیز دارد . سطوح به منظور ایجاد مسیرها و نقاط دسترسی به گیاهان نیز ساخته می‌شوند . طراح باید بحث‌هایی مثل  امنیت، اهمیت و دوام را در نظر بگیرد. باغ‌هایی که برای عموم طراحی می‌شود باید به گونه‌ای طراحی شود که از ترافیک رفت‌وآمد جلوگیری کند

.

نحوه طراحی کاشت

طراحی کاشت به استعداد طراحی و توانایی قضاوت، نقل زیبایی شناسی نیاز دارد که با سطح بالایی از دانش باغبانی و گل کاری و محیط زیست و فرهنگ آنجا ترکیب شود. طراحی کاشت شامل دو سنت بزرگ است: طرح کاشت به صورت رسمی در خطی مستقیم و متقارن مانند ایران و اروپا و یا کاشت به صورت نامتفارن مانند آسیا، کاشتی طبیعی گرایانه است.

 

تاریخ

باغ‌های ایرانی منشأ زیبایی در طراحی کاشت هستند و این باغ‌ها اکثرأ از روش کاشت به صورت مسیر مستقیم و نقشه متقارن استفاده کرده‌اند. کاشت در قرون وسطی در اروپا اغلب شامل گیاهان دارویی، سبزیجات برای مصرف و گل‌ها برای دکور و زیبایی بوده است. صرفاً طرح بندی‌ها زیبایی‌های کاشت بعد از قرون وسطی در باغ‌های رنسانس پیشرفت کرد. برای مثال نقاشی‌ها و گیاهان اخیر نشان دهندهٔ این موضوع هستند. طراحی باغ‌های رنسانس ایتالیا به صورت اشکال هندسی بوده و گیاهانی استفاده می‌شدند که در فضا و الگو جای بگیرند. باغ‌های رنسانس فرانسوی و باغ‌هایی که با معماری باروک ساخته شده‌اند، رسمی و کاشت بسیار زیبایی دارند . سنت طراحی کاشت نامتقارن در آسیا و باغ‌های چین و باغ‌های ژاپن سرچشمه می‌گیرد.

طراحی کاشت هم کنترل شده است و هم زیبایی طبیعی خود را داراست. در اروپا آرایش قرارگیری گیاهان در باغ‌های غیر رسمی به عنوان یک منظره‌ای از باغ‌ها در انگلیس پیشرفت کرده است و هم چنین منظرهٔ باغ‌های فرانسوی که بسیار هنرمندانه و زیبا به تصویر کشیده شده‌اند.

 

درخواست

یک نقشه ی طراحی دستور ساخت مخصوصي  را می‌دهد. این دستور العمل برای پیمانکار است که چگونه خاک را آماده‌سازی کند. چه نوع گیاهان خاصی باید کاشته شوندآن باغ به چه مقدار فضایی احتیاج دارد. چه عملیات نگهداری باید برای آن باغ صورت بگیرد که همهٔ این‌ها در قرارداد نوشته و ذکر می‌شوند.

صاحبان باغ‌های خصوصی ممکن است که از نقشهٔ طراحی باغ استفاده کنند. نه برای اهداف پیمانکاری به عنوان اینکه در مورد طراحی باغ فکر کنند و تجربه‌ای در این باره کسب کرده باشند.

فن کاشت یک فن بلند مدت است؛ یعنی این فن را در مدت زمان طولانی یاد می‌گیرند. هر تجربه‌ای با دیگری تفاوت دارد. برای مثال هر کس تجربه‌ای متفاوت از پوشش گیاهی و مناظر و باغ دارد. کاشت می‌تواند توسط باغبان که به طور مستقیم مشغول به کار است انجام شود و به همان صورت باغبانی خاص خودش و هم می‌تواند توسط پیمانکار انجام شود.

 پیمانکاران منظره طرح و خصوصیات را به وسیلهٔ طراحان باغ یا معماران منظره آماده می‌کنند.

 

اسباب باغ

حوزهٔ اسباب باغ از حیاط یا ایوان شامل : میز، ۴-۶ صندلی، سایبان، درمیان نیمکت‌ها، تاب‌ها، چراغانی مختلف می‌باشد گرم کردن سایبان با گاز شهري اغلب اوقات استفاده می‌شود تا مردم را قادر سازند که در شب‌های یا در هوای سرد و خنک بیرون بنشینند. میز پیک نیک برای این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد که وعدهٔ غذایی بیرون از خانه مثل باغ میل شود.

 موادی که برای ساخت وسایل و اسباب مدرن باغ استفاده می‌شوند شامل: سنگ، فلز، پلاستیک، رزین ، شیشه و چوبهای خاص هستند.

 

 

نمونه کار ها


ورود

close
نام کاربری
 
پسورد